Каталог матеріалів

Урок №97 для 5 класу з української мови за О. Заболотним - Головне і залежне слово в словосполученні.

Нова українська школа - https://vsimpptx.com

«____»___________20___ року

Конспект уроку української мови за підручником О. Заболотний та В. Заболотний» для 5 класу за програмою НУШ.

 

Урок №97. Головне і залежне слово у словосполученні. Граматична помилка у словосполученні

Мета: продовжувати знайомити учнів із поняттям «словосполучення»; вчити розрізняти словосполучення від речення та визначати головне і залежне слово; удосконалювати вміння визначати словосполучення у реченнях; обґрунтовувати важливість бережного ставлення до мови; формувати компетентність спілкуватися рідною мовою, соціальну, громадянську компетентності; виховувати повагу до рідної мови, до традицій своєї країни.

Очікувані результати: учень/учениця вирізняє синтаксичні одиниці у своєму та чужому мовленні, пояснює їхню суть; порівнює та зіставляє синтаксичні одиниці за визначеними ознаками; використовує різноманітні синтаксичні конструкції в різних повідомленнях у спеціальних (захищених) цифрових сервісах і соцмережах; відтворює зміст почутого тексту з увагою до конкретних синтаксичних одиниць; визначає мету повідомлення простим реченням; висловлює власні почуття і враження щодо зображених у тексті людей, подій, ситуацій, ставлення до них; характеризує емоційний стан літературного персонажа, його поведінки, вчинків засобами простого й складного речень, виявляючи толерантність; перефразовує репліки в діалозі відповідно до поставленого завдання; арґументує власну оцінку прочитаного тексту (художнього тексту, медіатексту тощо) за допомогою складного речення; описує власні літературні вподобання засобами речень з однорідними членами.

Обладнання: мультимедійний комплект.

Хід уроку

І. Вступна частина

Слайд 3. Перевірка домашнього завдання.

Слайд 4. Повідомлення теми уроку.

Слайд 5. Запишіть сьогоднішню дату.

Слайд 6. Актуалізація опорних знань.

Слайд 7. Розгадайте ребус.

Слайд 8. Асоціативний кущ.

ІІ. Основна частина

Слайд 10. Випишіть з речень 5-6 словосполучень. Поставте питання від головного слова до залежного (за зразком). Розберіть за будовою виділене слово.

Слайд 11.  Хто зможе за одну хвилину утворити й записати 7 словосполучень з поданих слів? А хто ще більше? Форму слів можна змінювати. Для поєднання окремих слів можна використовувати прийменники.

Слайд 12.. Утворіть з кожної пари слів словосполучення, а потім доберіть до нього синонімічне. За потреби для поєднання слів використовуйте прийменники.

Слайд 13. Гімнастика для очей.

Слайд 14-15. Щоденні 5.

Слайд 16. Спишіть текст, замінюючи виділені словосполучення синонімічними. Простежте, чи допомогла така заміна посилити виразність та емоційність.

Слайд 17-18. Запам’ятайте.

Слайд 19. Поєднайте й запишіть слова правої та лівої колонок так, щоб спочатку вийшло словосполучення, а потім – фразеологізм. Поміркуйте, що означає кожен фразеологізм. Виконайте письмово синтаксичний розбір двох утворених словосполучень (на вибір).

Слайд 20. Заповніть пропуски в реченнях одним з наведених в рамці слів, утворивши правильне словосполучення з виділеним словом.

Слайд 21. Складіть словосполучення за поданими схемами й запишіть. Виконайте усно синтаксичний розбір цих словосполучень.

Слайд 22. Прочитайте вголос речення, намагаючись інтонацією передати красу природи, її загадковість, спокій. Випишіть словосполучення. Виконайте письмово синтаксичний розбір чотирьох з них (на вибір).

Слайд 23. Випишіть з кожного речення одне словосполучення з виділеним дієсловом. Поставте питання від цього слова до залежного. Зверніть увагу, у якому відмінку вжито залежне слово.

Слайд 24. Запам’ятайте.

Слайд 25-27. Спишіть словосполучення. Поставте питання від головного слова до залежного. Виберіть з поданих два словосполучення. Складіть і запишіть по одному реченню з кожним з них.

Слайд 28. Зверніть увагу.

Слайд 29. Спишіть речення, ставлячи іменники, що в дужках, у потрібному відмінку. Поставте усно питання від головного слова до цього іменника.

Слайд 30. Попрацюйте в парах.

Слайд 31 Утворіть з поданими словами словосполучення і запишіть. Зверніть увагу на питання, подані в дужках. Виконайте письмово синтаксичний розбір двох словосполучень (на вибір).

Слайд 30. Культура мовлення.

ІІІ. Заключна частина

Домашнє завдання

Слайд 33. Пояснення домашнього завдання.

Підсумок.

Рефлексія.

Слайд 34. Рефлексія. Вправа «Панда-дослідник».

Коментарі до даного матеріалу поки відсутні