Каталог матеріалів

Урок №8 для 5 класу з курсу "Досліджуємо історію і суспільство" за Пометун О.І. - Речі та зображення які стають історичними джерелами. Як археологи розкривають таємниці минулого.

Нова українська школа - https://vsimpptx.com

«____»___________20___ року

Конспект уроку етики за підручником «Досліджую історію і суспільство»

Олена Пометун, Юлія Малієнко, Тетяна Ремех.

 

Урок №8. Речі та зображення які стають історичними джерелами. Як археологи розкривають таємниці минулого. Писемні історичні джерелах. Які знання про минуле надає мова, або чому фольклор є історичним джерелом.

Мета: ознайомити учнів із поняттям «археолог»; пояснити як археологи розкривають таємниці минулого; ознайомити із тим, які знання про минуле надає мова, або чому фольклор є історичним джерелом; вчити використовувати в поясненнях інформацію з різних джерел, зокрема тексти та відеоматеріали, усні історичні свідчення, музейні експозиції, власні спостереження; виокремлювати основне і другорядне в тексті джерела; виховувати любов до історії свого народу.

Очікувані результати: учень/учениця розрізняє джерела інформації за видами (матеріальні/нематеріальні, первинні/вторинні, текстово-візуальні тощо); наводить приклади історичних пам’яток та інших проявів присутності минулого в сьогоденні – топоніміка, лексика, фольклор, соціальні практики тощо; визначає ознаки, що пов’язують документи, артефакти (музейні об’єкти) та ілюстративний матеріал з історичним періодом (у межах теми); пояснює і доцільно застосовує терміни, поняття, які вжито в запропонованих джерелах; визначає тему і походження запропонованого джерела історичної та суспільної інформації; використовує в поясненнях інформацію з різних джерел, зокрема тексти та відеоматеріали, усні історичні свідчення, музейні експозиції, власні спостереження; виокремлює основне і другорядне в тексті джерела; формулює питання різного типу до тексту/медіатексту, візуальних джерел; розрізняє факт і судження в запропонованому тексті/медіатексті; формулює запитання щодо достовірності інформації з різних джерел; пояснює способи нагромадження та пошуку інформації; характеризує способи збереження інформації про минуле та пояснює необхідність збереження історичних джерел у минулому й сьогоденні; оцінює інформацію щодо її достовірності, надійності та повноти; використовує пошукові системи для отримання інформації, дізнається значення незнайомих слів.

Обладнання: мультимедійний комплект.

 

 

Хід уроку

І. Вступна частина

Слайд 3. Перевірка домашнього завдання.

Слайд 4. Повідомлення теми уроку.

Слайд 5. Обговорення в класі.

Слайд 6. Досліди.

ІІ. Основна частина

Слайд 8. Виконай завдання.

Слайд 9. Запам’ятай.

Слайд 10-11. Досліди. Розглянь світлини та з’ясуй, що є результатом археологічних розкопок.

Слайд 12. Виконай завдання. Складіть кластер до словосполучення «речові історичні джерела».

Слайд 13. Виконай завдання.

Слайд 14. Використовуй інструменти дослідження.

Слайд 15-16. Досліди. Розглянь світлини речових пам’яток. Обери одну з них та досліди її як історичне джерело, використавши запропонований вище інструмент дослідження.

Слайд 17. Досліди. Розглянь світлини Одеського морського порту. Чи зроблені вони в один і той самий час? Чому ти так вважаєш? Про що можна дізнатися з цих світлин?

Слайд 18. Поміркуй. Читаючи текст, заповни таблицю у зошиті. У першу колонку випиши візуальні джерела, наведені у тексті. Використай власний досвід та знання й заповни другу колонку.

Слайд 19. Використовуй інструменти дослідження.

Слайд 20. Використовуй інструменти дослідження.

Слайд 21-22. Досліди. Розглянь зображення як історичні джерела. Обери одне з них та досліди, використавши поданий вище інструмент дослідження.

Слайд 23. Гімнастика для очей.

Слайд 24. Перевір себе.

Слайд 25. Щоб поглибити своє розуміння матеріалу уроку, виконай завдання до параграфа у робочому зошиті.

Слайд 26. Оціни себе та своїх однокласників/ однокласниць.

Слайд 27. Обговорення в класі.

Слайд 28-30. Виконай завдання.

Слайд 31. Обговорення в класі.

Слайд 32. Досліди. Прочитай наведені у схемі іншомовні слова. За яких обставин у минулому кожне з них стало вживаним в українській мові?

Слайд 33. Обговорення в класі.

Слайд 34. Виконай завдання.

Слайд 35. Використовуй інструменти дослідження.

Слайд 36. Досліди. Обери один із фрагментів наведених творів і опрацюй його як історичне джерело за поданими вище запитаннями.

Слайд 37. Перевір себе.

Слайд 38. Щоб поглибити своє розуміння матеріалу уроку, виконай завдання до параграфа у робочому зошиті.

Слайд 39. Оціни себе та своїх однокласників/ однокласниць.

Слайд 40. Виконай завдання.

ІІІ. Заключна частина

Домашнє завдання

Слайд 41. Пояснення домашнього завдання.

Підсумок.

Рефлексія.

Слайд 42. Рефлексія. Вправа «Кленовий листочок».

Коментарі до даного матеріалу поки відсутні