Каталог матеріалів

Урок №48 для 1 класу з математики за С.О. Скворцовою - Вчимося додавати і віднімати числа.

 «____»___________20___ року

Конспект уроку математики з використанням навчально-методичного комплекту «Математика. 1 клас. С.О. Скворцова, О.В. Онопрієнко» (підручник; навчальний зошит у 4-х частинах; методичний супровід для вчителя до видання «Математика. 1 клас. Навчальний зошит. У 4 частинах»; розробки уроків до підручника С.О. Скворцової, О.В.Онопрієнко).

Урок № 48

Тема. Вчимося додавати і віднімати числа

Мета: закріпити розуміння суті додавання і віднімання; учити складати схему та вираз до сюжетного малюнка; формувати навички додавання і віднімання нуля, віднімання однакових чисел, уміння додавати та віднімати число 2; закріпити знання назв компонентів та результату арифметичної дії додавання; закріпити навички складання рівностей за схемами; розвивати логічне мислення;

Очікувані результати: здобувач освіти володіє прийомами додавання і віднімання нуля; додавати і віднімати числа 1, 2; віднімати однакові числа, знає назви компонентів та результату дії додавання; вміє складати рівності за схемами.

Формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: приймати мету, яку ставить вчитель; створити умови, що сприяють появі інтересу до навчальної книги — математики, бажання вчитися; контролювати й оцінювати свої результати; розвивати спостережливість, уміння порівнювати, аналізувати; розвивати критичне мислення, уміння висловлювати свою думку; самоорганізовуватися до навчальної діяльності, виконувати завдання за зразком, співпрацювати в парі, виконувати розумові операції й практичні дії;

комунікативної: розвивати мовленнєві вміння (говорити чітко, повільно, виразно, витримувати паузи);

соціальної: розвивати здатність продуктивно співпрацювати з однокласниками в парі, групі; виховувати толерантність, повагу до однокласників та членів родини;

здоров’язберігаючої: формувати основи культури здоров’я під час читання та письма, роботи з цифровими пристроями;

інформаційної: удосконалювати вміння добувати й опрацьовувати інформацію з підручника.

Обладнання: набір геометричних фігур та цифр; конструктор LEGO «Шість цеглинок», мультимедійний комплект.

Тип уроку: комбінований урок.

Освітні галузі: математична.

 

Хід уроку

І. Вступна частина.

Організація класу.

Слайд 1-2. Організація класу.

 

Клас готовий працювати,

Додавати й віднімати,

Числа й вирази рівняти,

Вчасно руку піднімати?

Дуже рада я за вас,

За роботу, в добрий час!

Слайд 3. Психологічне налаштування на урок. Вправа «Подорож».

Сьогодні на уроці я пропоную вам здійснити подорож безмежним океаном МАТЕМАТИКИ. Але подорожуючи, ми обираємо якийсь вид транспорту. Сьогодні ми поїдемо потягом. Оберіть собі вагон, в якому би ви хотіли подорожувати.

Якщо ви обрали ЧЕРВОНИЙ ВАГОН, то вас очікують на уроці – гарні знання; ЖОВТИЙ ВАГОН – вас очікує гарний результат на уроці; СИНІЙ ВАГОН – вас очікують на уроці позитивні емоції; ЗЕЛЕНИЙ ВАГОН – вас очікують нові знання.

Повідомлення теми уроку та мотивація навчально-пізнавальної діяльності.

Слайд 4. Повідомлення теми уроку та мотивація навчально-пізнавальної діяльності.

Сьогодні ви закріпите уявлення про арифметичні дії додавання і віднімання, продовжите вчитися складати схеми та вирази до сюжетних малюнків, складати рівність до схеми, виконувати додавання і віднімання з нулем, додавання і віднімання числа 2.

Актуалізація знань. Підготовчі вправи.

а) Підготовчі вправи. Гра «Ввімкни улюблений мультфільм».

Слайд 6. Підготовчі вправи. Гра «Ввімкни улюблений мультфільм».

б) Віршована задача.

Слайд6. Віршована задача.

Слайд 7. Фізхвилинка для очей.

ІІ. Актуалізація опорних знань і способів дії.

1.Настанова вчителя. Каліграфічна хвилинка.

Слайд 8. Настанова вчителя. Сиди правильно. Пиши правильно.

Слайд 9-10. Хвилинка каліграфії.

Напишіть каліграфічно число, наступне до числа 4. Відповідь: 5.

2. Геометрична хвилинка.

Розгляньте геометричні фігури, подані вгорі зошита. Назвіть кожну фігуру. Запам’ятайте ці фігури та їх послідовність. Закрийте зошит і намалюйте ці фігури на окремому аркуші. Робота за сходинками складності. Перша сходинка: назвіть кожну фігуру червоного кольору; назвіть хоча б одну фігуру синього кольору. Яка спільна ознака в усіх фігур? Як назвіть цю множину фігур? Що ви знаєте про трикутник? Друга сходинка: визначте правило, за яким змінюється ознака. Третя сходинка: продовжте послідовність. Пропонуємо учням домалювати відповідну фігуру в послідовності. [Зміна ознаки відбувається за правилом: колір, розмір, колір, розмір; наступним має змінитися колір — має бути синій маленький трикутник.] Доцільно дізнатися, чи використовували учні цю закономірність при запам’ятовуванні, адже це свідчить про здатність логічно запам’ятовувати матеріал.

Слайд 11. Геометрична хвилинка. Назвіть геометричні фігури. Визначте ознаку, що змінюється. Продовжіть послідовність. Яка фігура наступна?

Математичний диктант (виконується в робочому зошиті).

Перший доданок — 5, другий доданок — 1. Знайдіть значення суми.

Від 9 відняти 1. Знайдіть значення виразу.

Запишіть числа, попередні до числа: 9, 5.

Запишіть числа, наступні до числа: 6,8.

Запишіть числа, які більші за 5, але менші ніж 9.

Запишіть рівність: від 4 відняти 0.

Запишіть рівність: до 9 додати 0.

Запишіть рівність: від 10 відняти 10.

Слайд 12-13. Математичний диктант (виконується в робочому зошиті).

 

ІІІ. Основна частина. Формування нових знань і способів дії.

Формування вміння додавати число 2.

Завдання № 1 виконується колективно. Що означає до числа додати 1? від числа відняти 1? Що означає до числа додати 2? [Додати 2 — це означає додати 1 і ще раз 1.] Чому при додаванні числа 2 треба двічі додати по одиниці? [Тому що число 2 складається з 1 і 1.] Що означає від числа відняти 2? [Відняти 2 — це означає відняти 1 і ще раз 1.]

Чому при відніманні числа 2 треба двічі віднімати по одиниці? [Тому що число 2 складається з 1 і 1.]

Слайд 14-15. Завдання 1. Знайди значення виразів за схемами. Прокоментуй розв’язання.

Формування вмінь добирати сюжетний малюнок до виразу.

Завдання № 2. Колективна робота. [У виразі між числами 7 і 4 стоїть знак арифметичної дії віднімання. Відняти — це означає вилучити, тому слід вибрати малюнок, на якому із 7 свічок вилучили 4. Перший малюнок: спочатку горіло 7 свічок, 3 свічки загасили (а не 4!); за такої інтерпретації малюнок не підходить до виразу. Однак перший малюнок можна інтерпретувати інакше: було 7 свічок, 4 свічки запалили, слід дізнатися, скільки свічок залишилося запалити. За такої інтерпретації перший малюнок підходить до виразу. Другий малюнок підходить до виразу: спочатку горіло 7 свічок, 4 свічки загасили; можна дізнатися, скільки свічок залишилося горіти: треба від 7 відняти 4. Третій малюнок: за цим малюнком можна дізнатися, скільки всього свічок горить; усього більше, ніж окремо в кожній групі, а більше число знаходять дією додавання; за такої інтерпретації третій малюнок не підходить до виразу. Але можлива інша інтерпретація малюнка: запалили 7 свічок, 4 свічки приготували для святкової вечері, а інші — для освітлення кімнати; слід дізнатися, скільки свічок приготували для освітлення кімнати. За такої інтерпретації третій малюнок підходить до виразу.

Слайд 16. Завдання 2. Добери малюнок до виразу 7-4.

Формування вмінь добирати схему та вираз до малюнка.

Завдання № 3. Колективна робота. [На малюнку кошик з яйцями. 2 яйця розбиті, і від кошика побігли двоє курчат. Маємо таку ситуацію: квочка висиджувала 8 яєць, із двох яєць вилупилися курчата, і ще залишилося яйця, з яких мають вилупитися курчата; можна дізнатися, скільки яєць залишилось цілими, щоб показати решту. Для цього треба з усіх яєць, які були спочатку, — 8 яєць, вилучити ті яйця, з яких уже вилупилися курчата, — 2 яйця. Шукаємо схему, на якій відрізок зі знаком питання позначає вилучення з 8 двох. Перша схема не підходить, тому що на ній відрізок одержують у результаті вилучення 4 із 6. Друга схема вгорі не підходить, тому що зелений відрізок позначає яйця, що є цілими, червоний відрізок — розбиті яйця, з яких вилупилися курчата. Цілий відрізок складається з червоного та зеленого відрізків і позначає всі яйця, які були спочатку (до того як вилупилися курчата). Підходить третя схема, на якій цілий відрізок, виділений дужкою з числом 8, позначає всі яйця, що були спочатку; його частина, виділена дужкою з числом 2, позначає, скільки яєць розбито, — ті яйця, з яких вилупилися курчата. Решта цілого відрізка, який виділено дужкою зі знаком питання, позначає, скільки цілих яєць залишилося в кошику. Отже, це означає, що одержуємо в результаті вилучення з 8 яєць 2 яйця; вилучити — це означає відняти, тому шукаємо вираз, у якому між числами 8 і 2 стоїть знак «мінус», — це третій вираз.] Учитель пропонує прочитати вираз і дізнатися його значення на основі складу числа.

Слайд 17. Завдання 3. Добери до малюнка схему та вираз.

Завдання № 4. Колективна робота. До схеми складаємо вираз. Читаємо цей виразу, знаходимо його значення на підставі або перелічування, або складу числа.

Слайд 18. Завдання 4. Прокоментуй кожний малюнок. Про що можна запитати? Добери малюнок до схеми.

Слайд 19. Рухлива вправа.

Формування вмінь складати схему і вираз до сюжетного малюнка, вміння складати рівності за схемами.

Завдання № 5 виконується колективно. Учні коментують малюнок. З’ясовують, що було спочатку, що трапилось і, нарешті, що сталося. Записують числа над відповідними дужками на схемі. Шукане позначають знаком питання. Обгрунтовують: треба об’єднувати чи вилучати, пояснюють вибір арифметичної дії. Записують вираз. Знаходять значення виразу перелічуванням або обчисленням.

Слайд 19-20. Завдання 5. Прокоментуй малюнки. Доповни схеми, склади відповідні рівності.

Формування навичок додавання та віднімання за схемами.

Завдання № 6 виконується колективно.

Слайд 21. Завдання 6. Доповни схеми. Запиши рівності за схемами.

Формування навичок додавання і віднімання числа 1, числа 0.

Завдання 7 виконується колективно.

Слайд 22. Завдання 7. Виконай додавання і віднімання з числом 0. У рівностях на додавання назви компоненти і результат.

Завдання № 8 виконується колективно. При його розв’язанні учні спираються на відомі їм правила додавання і віднімання з числом 0 та віднімання рівних чисел. Чарівник перетворив деякі числа на букви. Здогадайся, яким буде результат. А + 0 В – В С – 0 0 + Н [А + 0 — якщо до будь­якого числа А додати 0, одержимо те саме число А; В – В — при відніманні однакових чисел у результаті одержимо нуль; С – 0 — при відніманні нуля від будь­якого числа С у результаті одержимо те саме число С…] «Звільніть від чар» числа — запропонуйте замість букв власні варіанти чисел.

Слайд 23. Завдання 8. Чарівниця перетворила деякі числа на букви. Здогадайся, яким буде результат.

Слайд 24. Рухлива вправа.

IІІ. Закріплення вивченого. Формування вмінь і навичок.

Робота за підручником (с.51)

1) Формування вмінь добирати схему та вираз до малюнка.

Завдання № 1. Колективна робота

Слайд 25. Завдання 1. Добери до малюнка схему та вираз.

2) Формування вмінь добирати до схеми малюнок.

Завдання № 2 виконується з коментарем.

Слайд 26. Завдання 2. Добери до схеми малюнок.

3) Закріплення вмінь додавати числа 0, 1, 2.

Слайд 27-31. Завдання 3. Знайди значення виразів за схемами.

Слайд 32-33. Завдання 4. Знайди значення виразів. Прочитай рівності на додавання.

ІV. Заключна частина. Рефлексія.

Виконання Online завдання.

Слайд 34. Online завдання.

Рефлексія навчально-пізнавальної діяльності учнів.

Слайд 35. Рефлексія навчально-пізнавальної діяльності учнів.

Підведіть підсумок, використовуючи слова:

«Я можу пояснити…»,

«Я знаю, як зробити…»,

«Я вмію зробити…»,

«Мені ще треба попрацювати над…»

 

Рефлексія навчально-пізнавальної діяльності учнів.

Слайд 36. Рефлексія. Вправа «Рюкзачок».

Було просто!

Було цікаво!

Нічого не зрозумів!

Коментарі до даного матеріалу поки відсутні