Каталог матеріалів

Урок №108 для 5 класу з української мови за О. Заболотним - Обставина. Способи її вираження та роль у мовленні .

Нова українська школа - https://vsimpptx.com

«____»___________20___ року

Конспект уроку української мови за підручником О. Заболотний та В. Заболотний» для 5 класу за програмою НУШ.

 

Урок №108. Обставина. Способи його вираження та роль у мовленні

Мета: закріпити знання, уміння, навички учнів про другорядні члени речення; поглибити знання з теми обставина, навчити визначати її у реченнях, виділяти умовними позначками, ставити до неї запитання; обґрунтовувати важливість бережного ставлення до мови; формувати компетентність спілкуватися рідною мовою, соціальну, громадянську компетентності; виховувати повагу до рідної мови, до традицій своєї країни.

 Очікувані результати: учень/учениця вирізняє синтаксичні одиниці у своєму та чужому мовленні, пояснює їхню суть; порівнює та зіставляє синтаксичні одиниці за визначеними ознаками; використовує різноманітні синтаксичні конструкції в різних повідомленнях у спеціальних (захищених) цифрових сервісах і соцмережах; відтворює зміст почутого тексту з увагою до конкретних синтаксичних одиниць; визначає мету повідомлення простим реченням; висловлює власні почуття і враження щодо зображених у тексті людей, подій, ситуацій, ставлення до них; характеризує емоційний стан літературного персонажа, його поведінки, вчинків засобами простого й складного речень, виявляючи толерантність; перефразовує репліки в діалозі відповідно до поставленого завдання; арґументує власну оцінку прочитаного тексту (художнього тексту, медіатексту тощо) за допомогою складного речення; описує власні літературні вподобання засобами речень з однорідними членами.

Обладнання: мультимедійний комплект.

Хід уроку

І. Вступна частина

Слайд 3. Перевірка домашнього завдання.

Слайд 4. Повідомлення теми уроку.

Слайд 5. Запишіть сьогоднішню дату.

Слайд 6. Актуалізація опорних знань.

Слайд 7. Прочитайте речення. Поясніть орфограми у словах. Підкресліть означення.

ІІ. Основна частина

Слайд 9. Пригадайте.

Слайд 10. Прочитайте речення, у яких підкреслено другорядні члени речення – обставини. Що означають ці обставини (предмет, ознаку предмета чи ознаку певної дії)?

Слайд 11. Якою частиною мови виражено та на яке питання відповідають виділені обставини? Зробіть висновок про особливості обставини як другорядного члена речення.

Слайд 12. Прочитайте речення, у яких підкреслено другорядні члени речення – обставини. Поставте питання від присудка до обставини.

Слайд 13. Запам’ятайте.

Слайд 14. Запам’ятайте.

Слайд 15. Доведіть, що виділені слова – обставини. Якими частинами мови їх виражено? Доберіть до виділених прислівників синоніми. За потреби зверніться до словника синонімів.

Слайд 16. Гімнастика для очей.

Слайд 17-18. Щоденні 5.

Слайд 19. Випишіть з речень словосполучення «присудок + обставина». Запишіть питання до обставини та підкресліть її (за зразком).

Слайд 20. Перевірте себе.

Слайд 21. Прочитайте прислів’я та поясніть їхнє значення. Зверніть увагу на написання виділених прислівників. Запишіть речення під диктовку вчителя або однокласника. Написане уважно звірте з надрукованим. Підкресліть обставини як члени речення. Поставте усно питання до кожної обставини та визначте частину мови, якою її виражено.

Слайд 22. Перевірте себе.

Слайд 23. Прочитайте текст. Визначте, чи правдивою є інформація у виділених фрагментах.

Слайд 24. Випишіть п’ять обставин (на вибір) разом із присудками, від яких вони залежать. Уявіть, що в тексті не було б обставин, які ви виписали. Що втратив би текст? Поясніть роль обставин у мовленні.

Слайд 25. Поспілкуйтеся.

Слайд 26. Попрацюйте в парах. Хтось із вас зачитує один стійкий вислів, а хтось пробує замінити його синонімічним прислівником з довідки. Потім міняєтеся ролями.

Слайд 27. Доберіть до кожного речення одну з поданих у рамці обставин, яку можна поставити на місці пропуску. Кожну обставину можна використати лише один раз.

Слайд 28. Знайдіть серед питань, записаних у правій колонці, ті, на які відповідають обставини.

Слайд 29. Складіть і запишіть речення за поданими схемами.

Слайд 30-42. Виконайте тестові завдання.

 ІІІ. Заключна частина

Домашнє завдання

Слайд 43. Пояснення домашнього завдання.

Підсумок.

Рефлексія.

Слайд 44. Рефлексія. Вправа «Чарівний кубик».

Коментарі до даного матеріалу поки відсутні