Каталог матеріалів

Урок №12 для 5 класу з української мови за О. Заболотним - Синоніми. Синонімічний ряд. Роль синонімів у мовленні. Тренувальні вправи.

Нова українська школа - https://vsimpptx.com

«____»___________20___ року

Конспект уроку української мови за підручником О. Заболотний та В. Заболотний» для 5 класу за програмою НУШ.

 

Урок №12. Синоніми. Синонімічний ряд. Роль синонімів у мовленні. Тренувальні вправи

Мета: узагальнити знання учнів про близькі за значенням слова; удосконалювати навички визначати синоніми у тексті; обґрунтовувати важливість бережного ставлення до мови; формувати компетентність спілкуватися рідною мовою, соціальну, громадянську компетентності; виховувати повагу до рідної мови, до традицій своєї країни.

Очікувані результати:  учень/учениця вирізняє лексичні явища у своєму та чужому мовленні, пояснює їхню суть; порівнює та зіставляє слова, що належать до певних груп за вивченими ознаками; виокремлює та розрізняє значення синонімів; розрізняє відому і частково нову для себе інформацію; виявляє і виправляє помилки, допущені в тексті з урахуванням засвоєних мовних норм; вживає слова відповідно до їхнього лексичного значення.

Обладнання: мультимедійний комплект

Хід уроку

І. Вступна частина

Слайд 3. Перевірка домашнього завдання.

Слайд 4. Повідомлення теми уроку.

Слайд 5. Запишіть сьогоднішню дату.

Слайд 6. Гра «Хто більше?»

Слайд 7. Актуалізація опорних знань.

ІІ. Основна частина

Слайд 9-10. Прочитайте речення та знайдіть слова-синоніми, які означають настання світанку, ранку.

Слайд 11-12. Запам’ятайте!

Слайд 13. Зверніть увагу!

Слайд 14-16. Прочитайте речення. Укажіть синоніми та визначте, словами якої частини мови їх виражено. З якою метою автори скористалися синонімами?

Слайд 17. Гімнастика для очей.

Слайд 18-19. Щоденні 5.

Слайд 20-21. Згрупуйте подані слова в синонімічні ряди й запишіть. Підкресліть опорне (стрижневе) слово кожного ряду. Перевірте виконання завдання за допомогою словника синонімів, поданого в додатках.

Слайд 22. Чому так? Поміркуйте, чому в першій парі словосполучень виділені слова є синонімами, а в другій - ні.

Слайд 23. Об’єднайтеся у дві групи (за рядами, за списком у журналі тощо). Сформуйте для своєї групи синонімічний ряд зі словом добрий, скориставшись поданою нижче добіркою слів. Складіть усно речення із 2-3 синонімами своєї групи.

Слайд 24-26. Доберіть по 2-3 синоніми до кожного з поданих слів. Утворені синонімічні ряди запишіть. Визначте відмінність у відтінках лексичного значення (якщо вони є) синонімів одного з рядів.

Слайд 27. Прочитайте текст. Чи не псує його повтор виділеного слова?

Слайд 28. Ситуація. Попрацюйте в парах.

Слайд 29-30. Знайдіть «зайве» слово в кожному стовпчику синонімів.

ІІІ. Заключна частина

Домашнє завдання

Слайд 31. Пояснення домашнього завдання.

Підсумок.

Рефлексія.

Слайд 32. Рефлексія. Вправа «Рюкзачок».

 

Коментарі до даного матеріалу поки відсутні