Каталог матеріалів

Урок №9 для 8 класу з української мови за О. Заболотним, В. Заболотним - П/О. ГР1, ГР2, ГР3. Правопис службових частин мови.

Нова українська школа - https://vsimpptx.com

«____»___________ 20___ року

Конспект уроку української мови за підручником «Українська мова». Автори: В. Заболотний, О. Заболотний, В. Лавринчук, К. Плівачук, Т. Попова (2025) для 8 класу за програмою НУШ.

 

Урок №8. Службові частини мови

Мета: формувати вміння учнів розпізнавати й правильно вживати службові частини мови (прийменники, сполучники, частки), розмежовувати сполучники сурядності та підрядності; розвивати навички складання речень зі службовими словами, уміння аналізувати й удосконалювати власні висловлювання відповідно до теми й мети; виховувати мовленнєву культуру, усвідомлення системних взаємозв’язків між мовними одиницями та закономірностей їх функціонування в мовленні.

Очікувані результати: виписує слова, обґрунтовуючи належність їх до службових частин мови, розмежовує сполучники сурядності й підрядності, складає речення з прийменниками, сполучниками, частками, аналізує і вдосконалює зміст написаного відповідно до теми та мети висловлювання, визначає та характеризує системні міжрівневі взаємозв’язки між мовними одиницями різних рівнів, типові закономірності їх функціонування на основі узагальнення власних спостережень за мовою і мовленням.

Обладнання: мультимедійний комплект.

 

Хід уроку

І. Вступна частина

Слайд 2. Організація класу.

Слайд 4. Перевірка домашнього завдання.

Слайди 5-6. І. Спишіть речення, розкриваючи дужки й знімаючи риски.

Слайд 7. Повідомлення теми уроку.

Слайд 8. Актуалізація опорних знань.

ІІ. Основна частина

Слайд 10. І. Перебудуйте усно речення, почергово доповнюючи їх поданими нижче словами.

Слайд 11. Ознайомтесь.

Слайд 12. Розподіліть сполучення слів на три групи й запишіть: 1) сполучення слів із прийменником; 2) сполучення слів із часткою; 3) сполучення слів із сполучником. У кожній групі має бути по чотири сполучення.

Слайд 13. І. Прочитайте фразеологізми. Поясніть, що означає кожен із них, і назвіть використані в них прийменники.

Слайд 14. Гімнастика для очей.

Слайд 15. III. Виконайте завдання одного з варіантів.

Слайд 16. І. Прочитайте текст, визначте ключові слова (словосполучення).

Слайд 17. II. Виконайте завдання за текстом.

Слайд 18. ДВА – ЧОТИРИ – УСІ РАЗОМ. З'ясуйте, у яких реченнях виділені слова прийменники, а в яких — прислівники. Відповідь обґрунтуйте.

Слайд 19. СИТУАЦІЯ. Уявіть, що ваші друзі / подруги збираються піти в ліс чи на озеро, хоча, за прогнозом, має бути шквальний вітер. Попередьте їх про небезпеку та спробуйте відмовити від такої прогулянки. Складіть відповідне висловлення (3-4 речення). Використайте кілька поданих чи самостійно дібраних часток.

Слайд 20. Інтерактивна вправа (вправа 53 на с. 22).

Слайд 21. Ознайомтесь.

Слайд 22. І. Прочитайте речення та назвіть використані в них сполучники.

Слайд 23. II. Випишіть сполучники сурядності в чотири колонки: 1) єднальні; 2) протиставні; 3) розділові; 4) зіставний.

Слайд 24. Запитання для узагальнення.

ІІІ. Заключна частина

Підсумок.

Рефлексія.

Слайд 25. Вправа «ПОПС».

Домашнє завдання.

Слайд 26. Пояснення домашнього завдання.

Коментарі до даного матеріалу поки відсутні