Каталог матеріалів

Урок №34-35 для 5 класу з української мови за Н. Голуб - Наголос в українській мові

 «____»___________.20___ року

Конспект уроку Української мови за підручником «Українська мова». Автори: Голуб Н.Б., Горошкіна О.М.» для 5 класу.

 

Урок №034-35. Наголос в українській мові. Особливості вимови й написання ненаголошених голосних

 

Мета: поглибити знання учнів про правила вимови й позначення на письмі наголошених і ненаголошених голосних, формувати навички вимови й написання ненаголошених [е], [и], [о] в коренях слів; закріплювати навички визначення орфограми “сумнівний ненаголошений голосний” та вміння обґрунтовувати орфограму відповідним правилом; формувати вміння записувати слова фонетичною транскрипцією, обґрунтовувати особливості їхньої вимови; розвивати фонематичний слух, увагу, пам’ять; виховувати шанобливе ставлення до мови.

Очікувані результати: учень розрізняє голосні та приголосні звуки; чітко й правильно вимовляє звуки в процесі мовлення, вправно застосовує алфавіт; правильно наголошує слова, перевіряє слова з ненаголошеними голосними.

Обладнання: мультимедійний комплект

Хід уроку

ОК (організація класу)

Створення позитивного психологічного клімату класу.

МНД (мотивація навчальної діяльності)

Слайд 3. Емоційне налаштування «Екран настрою».

АОЗ (актуалізація опорних знань)

Слайд 4. Перевірка домашнього завдання.

Слайд 5. Запишіть сьогоднішню дату.

Слайд 6. Слово дня.

ВНМ (вивчення нового матеріалу)

Демонстрація навчальної презентації.

Слайд 7. Словникова робота.

Слайд 8. Пригадуємо.

Слайд 9. Шукаємо відповіді на запитання.

Слайд 10. Вправа «Трибуна думок».

Слайд 11. Вправа 192. Позначте наголос у поданих словах. Які труднощі виникли? Від чого залежить значення виділеного слова? Висловте припущення про те, який наголос в українській мові — рухомий чи нерухомий (сталий). Складіть і запишіть речення зі словом «оберіг». Розкажіть, що вам відомо про українські обереги.

Слайд 12. Вправа 196. Для тих, хто вивчає англійську мову. Прочитайте слова. Визначте наголос у них. Які правила наголошування слів в англійській мові ілюструють ці слова?

Слайд 13. Вправа 197. Прочитайте речення. Що їх об’єднує? Чи можна вважати їх текстом. Визначте, яка інформація є для вас відомою, яка — новою.

Слайд 14. Вправа 198. Запишіть слова і поставте наголос. Спостерігайте за тим, які голосні вимовляємо чітко. Чим відрізняється вимова наголошених і ненаголошених [е], [и]? Висловте припущення, чи впливає на вимову голосних місце наголосу.

Слайд 15. Гімнастика для очей.

Слайд 16. Вправа 199. Розгляньте уважно таблицю. Поставте в групі запитання за її змістом. Доберіть власні приклади, ілюструючи наведені правила.

Слайд 17. Вправа 200. Уставте пропущені букви. Поясніть правила вживання їх, користуючись таблицею. Підкресліть слова, написання яких потрібно перевіряти за словником. Складіть словосполучення з будь-якими трьома словами.

Слайд 18. Вправа 201. Пригадайте, що таке транскрипція. Прочитайте подані у фонетичній транскрипції слова й запишіть їх, розкривши дужки. Поясніть правила написання ненаголошених голосних. Складіть речення з другим і третім словами. Поясніть різницю в їхньому значенні й написанні.

Слайд 19. Вправа 202. Доберіть антоніми до поданих слів. Запишіть слова парами. Підкресліть ненаголошені голосні. Складіть речення з трьома словами.

Слайд 20. Гімнастика для очей.

ЗВ (закріплення вивченого)

Слайд 21. Вправа 203. Прочитайте виразно текст. Спишіть, уставляючи пропущені букви. Обґрунтуйте орфограми. Доберіть синоніми до виділеного слова.

Слайд 22. Вправа «Трибуна думок».

Слайд 23. Вправа 204. Уставте замість пропусків потрібні букви. Поясніть написання ненаголошених голосних. Яку проблему порушено в тексті? Розкажіть, що ви робите для поліпшення ситуації.

Слайд 24. Вправа 205. Доповніть речення. Складіть подібне речення.

Слайд 25. Вправа «Трибуна думок».

Підсумок

Слайд 26. Домашнє завдання.

Рефлексія.

Коментарі до даного матеріалу поки відсутні