Каталог матеріалів

Урок №18 для 5 класу з української мови за Н. Голуб - Групи за вживанням. Загальновживані слова.

 «____»___________.20___ року

Конспект уроку Української мови за підручником «Українська мова». Автори: Голуб Н.Б., Горошкіна О.М.» для 5 класу.

 

Урок №018. Групи за вживанням. Загальновживані слова

 

Мета: дати поняття про загальновживані слова, познайомитися з особливостями використання діалектних і просторічних слів; розвивати гнучкість мислення учнів; визначати роль і доречність використання діалектних та просторічних слів, їх стилістичну функцію; дотримуватись лексичних норм української літературної мови, формувати себе як мовну особистість.

Очікувані результати: учень розрізняє загальновживані слова від діалектичних; визначають лексичне значення слова, групи слів за значенням, походженням, уживанням у мові; розрізняє відому і частково нову для себе інформацію; вживає слова відповідно до їхнього лексичного значення; збагачує власне мовлення.

Обладнання: мультимедійний комплект

Хід уроку

ОК (організація класу)

Створення позитивного психологічного клімату класу.

МНД (мотивація навчальної діяльності)

Слайд 3. Психологічна настанова – «Веселка».

АОЗ (актуалізація опорних знань)

Слайд 4. Перевірка домашнього завдання.

Слайд 5. Запишіть сьогоднішню дату.

Слайд 6. Слово дня.

Слайд 7. Вправа 113. Прочитайте слова. Чи всі вони для вас зрозумілі? Якими словами ви послуговуєтеся найчастіше? Чи можна їх назвати загальновживаними? Обґрунтуйте свою думку. З’ясуйте значення невідомих слів за словником. Складіть із ними речення (усно).

Слайд 8. Шукаємо відповіді на запитання.

ВНМ (вивчення нового матеріалу)

Демонстрація навчальної презентації.

Слайд 9. Вправа 114. Розгляньте таблицю. Складіть за її змістом розповідь про групи слів за вживанням. Доповніть її власними прикладами (усно). Висловте припущення, чому окремі слова називають словами / лексикою обмеженого вживання.

Слайд 10. Гімнастика для очей.

Слайд 11. Вправа 115. Розподіліть подані слова на три групи. За потреби зверніться до словника. Допишіть п’ять загальновживаних слів.

Слайд 12. Вправа 116. Ознайомтеся зі змістом таблиці. Складіть розповідь про стилістично забарвлені слова. Використовуйте власні приклади для ілюстрування теоретичних положень.

Слайд 13. Вправа 117. Визначте, у мовленні представників яких професій наявні подані слова. У процесі вивчення яких предметів ви їх використовуєте? Із трьома словами складіть речення.

Слайд 14. Вправа 118. Визначте, про яку групу слів за вживанням ідеться в тексті.

Слайд 15. Вправа 119. Прочитайте текст. Схарактеризуйте в ньому групи слів за вживанням. Що нового ви дізналися з тексту? Запропонуйте заголовок до нього. Чи вмієте ви розуміти емоційний стан іншої людини? Розкажіть про це.

Слайд 16. Вправа 120. Розгляньте ситуації. Запропонуйте шляхи розв’язання їх.

Слайд 17. Гімнастика для очей.

Слайд 18. Вправа 121. Прочитайте текст. Висловте міркування, між ким відбувалося.

ЗВ (закріплення вивченого)

Слайд 19. Вправа 122. Виберіть правильні, на вашу думку, твердження. Обґрунтуйте їх.

Слайд 20. Вправа 123. Доберіть до просторічних слів загальновживані відповідники. Складіть із ними словосполучення. У яких ситуаціях неприпустиме вживання просторічних слів?

Слайд 21. Вправа «Трибуна думок».

Підсумок

Слайд 22. Домашнє завдання.

Рефлексія.

Коментарі до даного матеріалу поки відсутні