Каталог матеріалів

Урок №17 для 5 класу з української мови за Н. Голуб - Неологізми. Письменницькі новотвори.

 «____»___________.20___ року

Конспект уроку Української мови за підручником «Українська мова». Автори: Голуб Н.Б., Горошкіна О.М.» для 5 класу.

 

Урок №017. Неологізми. Письменницькі новотвори

 

Мета: ознайомити учнів із застарілими словами та новими словами (неологізмами), їх особливостями та сферами вживання; розвивати навички доречного використання цих слів в усному та писемному мовленні; виховувати культуру мовлення школярів.

Очікувані результати: учень розрізняє застарілі слова та неологізми; визначають лексичне значення слова, групи слів за значенням, походженням, уживанням у мові; розрізняє відому і частково нову для себе інформацію; вживає слова відповідно до їхнього лексичного значення; збагачує власне мовлення.

Обладнання: мультимедійний комплект

Хід уроку

ОК (організація класу)

Створення позитивного психологічного клімату класу.

МНД (мотивація навчальної діяльності)

Слайд 3. Психологічна настанова – «Веселка».

АОЗ (актуалізація опорних знань)

Слайд 4. Перевірка домашнього завдання.

Слайд 5. Запишіть сьогоднішню дату.

Слайд 6. Слово дня.

Слайд 7. Вправа 104. Прочитайте текст. Визначте основну думку. Поясніть значення виділених слів. У разі потреби скористуйтеся тлумачним словником. Висловіть припущення, чи всім читачам зрозумілі ці слова. Чому? Коли, на вашу думку, виникли ці слова? З чим пов’язано виникнення їх?

Слайд 8. Шукаємо відповіді на запитання.

ВНМ (вивчення нового матеріалу)

Демонстрація навчальної презентації.

Слайд 9. Вправа 105. Розгляньте таблицю. Підготуйте розповідь про неологізми та письменницькі новотвори.

Слайд 10. Гімнастика для очей.

Слайд 11. Вправа 106. Прочитайте слова і запишіть їх у зошит. Підкресліть неологізми. Обґрунтуйте свій вибір. Висловіть припущення щодо появи цих слів у мові.

Слайд 12. Вправа 107. Прочитайте текст мовчки. Визначте, яка інформація з тексту є для вас відомою, яка — новою. У яких ситуаціях можна використати ці відомості? Сформулюйте за змістом тексту кілька запитань для однокласників та однокласниць.

Слайд 13. Пошукове завдання.

Слайд 14. Вправа 107. Розберіть за будовою слово «красивезний». Якого значення слову надає суфікс? З якою метою його використано в тексті?

Слайд 15. Вправа 108. Спишіть речення, визначте письменницькі новотвори й поясніть значення. Поміркуйте, з якою метою їх використали майстри слова.

Слайд 16. Гімнастика для очей.

Слайд 17. Вправа 109. Доберіть до поданих неологізмів українські відповідники. Усно складіть із ними словосполучення.

Слайд 18. Вправа 110. Прочитайте афоризми. Поясніть їхній зміст відповідно до теми уроку.

Слайд 19. Поміркуй.

ЗВ (закріплення вивченого)

Слайд 20-21. Виконайте тестові завдання.

Слайд 22. Вправа «Трибуна думок».

Підсумок

Слайд 23. Домашнє завдання.

Рефлексія.

Коментарі до даного матеріалу поки відсутні