Каталог матеріалів

Урок №5 для 5 класу з української мови за Н. Голуб - Групи слів за значенням: синоніми, антоніми, омоніми.

Безкоштовно

 «____»___________.20___ року

Конспект уроку Української мови за підручником «Українська мова». Автори: Голуб Н.Б., Горошкіна О.М.» для 5 класу.

 

Урок №005. Групи слів за значенням синоніми, антоніми, омоніми

 

Мета: поглибити знання учнів про синоніми, розкрити значення антонімів, омонімів; акцентувати увагу на ролі цих слів у нашому мовленні; виробити навички вживання синонімів, антонімів, омонімів у повсякденному житті; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати усну та писемну мову учнів; виховувати любов до рідної мови.

Очікувані результати: учень вирізняє лексичні явища у своєму та чужому мовленні, пояснює їхню суть; виокремлює та розрізняє значення синонімів, антонімів, омонімів; розрізняє відому і частково нову для себе інформацію; вживає слова відповідно до їхнього лексичного значення; збагачує власне мовлення.

Обладнання: мультимедійний комплект

Хід уроку

ОК (організація класу)

Створення позитивного психологічного клімату класу.

МНД (мотивація навчальної діяльності)

АОЗ (актуалізація опорних знань)

ВНМ (вивчення нового матеріалу)

Демонстрація навчальної презентації.

Слайд 15. Вправа 34. Прочитайте речення. Назвіть синоніми, ужиті в них. Чому, на вашу думку, саме цим словам письменники і письменниця надали перевагу?

Слайд 16. Вправа 35. Запишіть пари слів. До якої групи вони належать? Відповідь обґрунтуйте. Яким словам ви надаєте перевагу? Чому?

Слайд 17. Вправа 36. Запишіть 10 слів, що насамперед асоціюються у вас зі словом «дитинство». Доберіть до них (де це можливо) синоніми й антоніми. Які емоції переважають у ваших спогадах про раннє дитинство?

Слайд 18. Вправа 37. Прочитайте діалог. Висловіть свої міркування щодо правильного вживання синонімів.

Слайд 19. Вправа 38. Розгляньте схему. Сформулюйте запитання, на яке вона дає відповідь.

Слайд 20. Вправа 39. Прочитайте речення. Які слова в них образливі для співрозмовника? Чому їх потрібно уникати? Доберіть синоніми до цих слів і замініть їх. Наскільки важливо ретельно добирати слово із синонімічного ряду?

Слайд 21. Гімнастика для очей.

ЗВ (закріплення вивченого)

Слайд 22. Вправа 40. Прочитайте спогади письменниці про її дитинство.

Слайд 23. Вправа 40. Дайте відповіді на запитання і виконайте завдання.

Слайд 24. Вправа 41. Прочитайте речення. Поясніть значення виділених слів. Розкажіть про омоніми до них.

Слайд 25. Вправа 42. Прочитайте текст. Чому виникло непорозуміння між дідусем та онуком? Продовжте діалог, допоможіть співрозмовникам порозумітися. Зробіть висновки із цієї ситуації.

Слайд 26. Вправа 43. Запишіть речення. Відшукайте слова, що мають парні омоніми, підкресліть їх. Усно поясніть.

Слайд 27. Вправа «Трибуна думок».

Підсумок

Слайд 28. Домашнє завдання.

Рефлексія. Оціни роботу за допомогою фразеологізмів.

Коментарі до даного матеріалу поки відсутні