Каталог матеріалів

Урок №9 для 5 класу з курсу "Досліджуємо історію і суспільство" за Пометун О.І. - Як зберігають історичні джерела. Як Йоганн Гутенберг та Іван Федоров змінили життя людей.

Нова українська школа - https://vsimpptx.com

«____»___________20___ року

Конспект уроку етики за підручником «Досліджую історію і суспільство»

Олена Пометун, Юлія Малієнко, Тетяна Ремех.

 

Урок №9. Як зберігають історичні джерела. Як Йоганн Гутенберг та Іван Федоров змінили життя людей. Роль бібліотеки в житті сучасного суспільства.

Мета: продовжувати знайомити учнів із поняттям «історичні джерела»; пояснити як Йоганн Гутенберг та Іван Федоров змінили життя людей; ознайомити із роллю бібліотеки в житті сучасного суспільства; вчити використовувати в поясненнях інформацію з різних джерел, зокрема тексти та відеоматеріали, усні історичні свідчення, музейні експозиції, власні спостереження; виокремлювати основне і другорядне в тексті джерела; виховувати любов до історії свого народу.

Очікувані результати: учень/учениця розрізняє джерела інформації за видами (матеріальні/нематеріальні, первинні/вторинні, текстово-візуальні тощо); наводить приклади історичних пам’яток та інших проявів присутності минулого в сьогоденні – топоніміка, лексика, фольклор, соціальні практики тощо; визначає ознаки, що пов’язують документи, артефакти (музейні об’єкти) та ілюстративний матеріал з історичним періодом (у межах теми); пояснює і доцільно застосовує терміни, поняття, які вжито в запропонованих джерелах; визначає тему і походження запропонованого джерела історичної та суспільної інформації; використовує в поясненнях інформацію з різних джерел, зокрема тексти та відеоматеріали, усні історичні свідчення, музейні експозиції, власні спостереження; виокремлює основне і другорядне в тексті джерела; формулює питання різного типу до тексту/медіатексту, візуальних джерел; розрізняє факт і судження в запропонованому тексті/медіатексті; формулює запитання щодо достовірності інформації з різних джерел; пояснює способи нагромадження та пошуку інформації; характеризує способи збереження інформації про минуле та пояснює необхідність збереження історичних джерел у минулому й сьогоденні; оцінює інформацію щодо її достовірності, надійності та повноти; використовує пошукові системи для отримання інформації, дізнається значення незнайомих слів.

Обладнання: мультимедійний комплект.

 

Хід уроку

І. Вступна частина

Слайд 3. Перевірка домашнього завдання.

Слайд 4. Повідомлення теми уроку.

Слайд 5. Обговорення в класі.

Слайд 6. Досліди.

ІІ. Основна частина

Слайд 8. Поміркуй.

Слайд 9. Виконай завдання.

Слайд 10-11. Досліди. Порівняй вигляд історичної пам’ятки до і після реставрації. Яке значення, на твою думку, має робота реставраторів та музейних працівників?

Слайд 12. Запам’ятай.

Слайд 13. Досліди. Розглянь світлини та опиши їх. Що, на твою думку, треба робити, аби архівний документ «заговорив»?

Слайд 14. Обговорення в класі.

Слайд 15-16. Розглянь зображення.

Слайд 17. Гімнастика для очей.

Слайд 18. Виконай завдання.

Слайд 19. Поміркуй. Фіксуйте у «бортовому журналі» нові для вас факти з тексту і свій короткий коментар щодо їх важливості/цікавості/новизни.

Слайд 20-21. Досліди. Розглянь світлини стародавніх українських книжок. Постав кілька запитань, які допоможуть тобі дослідити одне із зображених джерел.

Слайд 22. Обговорення в класі.

Слайд 23. Виконай завдання.

Слайд 24. Поміркуйте.

Слайд 25-26. Досліди. Які були перші книги Івана Федорова у Львові? Що розповідає картина українського художника Артура Орльонова про створення Острозької Біблії? Які деталі картини важливі для розуміння події, історичного періоду?

Слайд 27. Обговорення в класі.

Слайд 28. Досліди.

Слайд 29. Перевір себе.

Слайд 30. Завдання.

Слайд 31. Щоб поглибити своє розуміння матеріалу уроку, виконай завдання до параграфа у робочому зошиті.

Слайд 32. Оціни себе та своїх однокласників/ однокласниць.

Слайд 33. Виконай завдання.

ІІІ. Заключна частина

Домашнє завдання

Слайд 34. Пояснення домашнього завдання.

Підсумок.

Рефлексія.

Слайд 35. Рефлексія. Вправа «Кленовий листочок».

Коментарі до даного матеріалу поки відсутні