Каталог матеріалів

Урок №22 з хімії для 10 класу за Григорович О.В. - Карбонові кислоти. Ізомерія та номенклатура. Фізичні властивості. Діагностувальна робота №3.

«     »__________ 20____року

Конспект уроку з хімії з використанням навчально-методичного комплект: Хімія 10 клас О.В. Григорович (підручник, навчальний зошит, методичний супровід для учителя).

Урок №22. Карбонові кислоти

Мета: навчитися писати рівняння хімічних реакцій за участі карбонових кислот; навчитися складати назви карбонових кислот за правилами номенклатури карбонових кислот відповідно до міжнародної системи IUPAC. Навчитися розуміти основи ізомерії карбонових кислот та їх класифікацію, а також пояснювати зв’язок між структурою карбонових кислот та їхньою реакційною здатністю. Навчитися проводити лабораторні роботи за участі карбонових кислот. Розвивати в учнів логічне мислення, вміння самостійно працювати з інформацією, порівнювати фізичні властивості речовин, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, вміння робити висновки, узагальнення. Формувати здатність учнів отримувати інформацію та оперувати нею відповідно до власних хімічних потреб, формувати культуру спілкування, прививати інтерес до предмету.

Очікувані результати: учні зможуть писати рівняння хімічних реакцій за участі карбонових кислот; учні зможуть складати назви карбонових кислот за правилами номенклатури карбонових кислот відповідно до міжнародної системи IUPAC; учні зможуть розуміти основи ізомерії карбонових кислот та їх класифікацію, а також пояснювати зв’язок між структурою карбонових кислот та їхньою реакційною здатністю; учні зможуть проводити лабораторні роботи за участі карбонових кислот; розвиватимуть логічне мислення та навички самостійної роботи з інформацією, зможуть порівнювати хімічні властивості речовин, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, робити висновки та узагальнення; формуватимуть здатність отримувати інформацію та оперувати нею відповідно до власних хімічних потреб, розвиватимуть культуру спілкування та інтерес до хімії як предмету.

 Обладнання: мультимедійний комплект, штатив із пробірками, піпетки, етикетки харчових, продуктів (напої, соуси тощо), Дистильована вода, сода, розчини натрій карбонату (або гідрогенкарбонату), кальцій хлориду, розчин Люголя (розчин йоду та калій йодиду у воді), індикатори (індикаторний папір або розчини універсального індикатора, метилоранжу тощо), зразки харчових продуктів: кислі (молочнокислі продукти, фрукти, овочі, соки), з умістом щавлевої кислоти (томати, щавель, ревінь, карамболь тощо), з умістом аскорбінової кислоти (лимони, апельсини тощо).

Хід уроку

ОК (організація класу)

Слайд 1-2. Повідомлення теми і мети уроку. Створення позитивного психологічного клімату класу.

АОЗ (актуалізація опорних знань)

Слайд 3-5. Складіть назву запропонованої сполуки? Продовжіть рівняння

МНД (мотивація навчальної діяльності)

Слайд 6. Сьогодні ми поринемо у світ карбонових кислот – важливих органічних сполук, які мають велике значення як у хімії, так і в повсякденному житті. Ви дізнаєтеся, як їх структура впливає на властивості, чому вони є основою багатьох біологічних процесів та промислових продуктів, а також навчитеся правильно називати та класифікувати ці сполуки. Це допоможе вам зрозуміти їхню роль у природі та технологіях.

ВНМ (вивчення нового матеріалу)

Слайд 7. Функціональна група карбонових кислот

Слайд 8. Електронна будова карбоксильної групи

Слайд 9. Класифікація за основністю

Слайд 10. Класифікація за силою

Слайд 11. Класифікація за характером вуглеводневого залишка

Слайд 12. Назви карбонових кислот та їхніх солей

Слайд 13. Ізомерія карбонового ланцюга

Слайд 14. Міжкласова ізомерія з естерами

Слайд 15. Фізичні властивості деяких карбонових кислот

Слайд 16. Утворення водневих зв’язків

Слайд 17. Дисоціація карбонових кислот

Слайд 18. Вплив на дисоціацію карбонових кислот

Слайд 19. Хімічні властивості карбонових кислот

Слайд 20. Реакції заміщення

Слайд 21. Утворення ангідридів і хлорангідридів

Слайд 22. Добування естеру в лабораторії

Слайд 23. Добування

Слайд 24. Метанова (мурашина, форміатна) кислота

Слайд 25. Дегідратація метанової кислоти

Слайд 26. Лабораторний дослід «Виявлення органічних кислот у харчових продуктах»

Слайд 27. Дослід 1. Випробування індикатором

Слайд 28. Дослід 2. Випробування натрій карбонатом

Слайд 29. Дослід 3. Виявлення щавлевої кислоти

Слайд 30. Дослід 4. Виявлення аскорбінової кислоти

Слайд 31. Дослід 5. Аналіз етикеток харчових продуктів

ЗВ (закріплення вивченого)

Слайд 33-36. Робота в групі.

Слайд 37-44. Робота в зошиті.

УСЗ (узагальнення і систематизація знань)

Слайд 45. Стисло про основне.

Підсумок

Рефлексія

Домашнє завдання

Коментарі до даного матеріалу поки відсутні