Каталог матеріалів

Урок №121 для 1 класу з української мови за К. Пономарьовою - Закріплення вміння читати. Робота з дитячою книжкою

«____»___________ 20___ року

Конспект уроку української мови з використанням навчального посібника «Українська мова. Буквар» для 1 класу у 6-и частинах, автор К. Пономарьова (2023р.)

 

Урок № 121

Тема. Закріплення вміння читати. Робота з дитячою книжкою.

Мета: закріплювати вміння читати слова з вивченими буквами; удосконалювати навичку читання, уміння добирати заголовок до тексту; розвивати вміння відповідати на запитання за змістом прочитаного, ставити запитання за малюнком, переказувати текст за малюнком, утворювати слова з поданих букв; виховувати уважність, спостережливість, логічне мислення, інтерес до читання. 

Очікувані результати: здобувач освіти вміє, аналізують почуту інформацію та оцінюють її, навчаються працювати з підручником та медіапродукцією; навчаються працювати в малих групах, в парах.

Формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: приймати мету, яку ставить вчитель; створити умови, що сприяють появі інтересу до навчальної книги — букваря, бажання вчитися; контролювати й оцінювати свої результати; розвивати спостережливість, уміння порівнювати, аналізувати; розвивати критичне мислення, уміння висловлювати свою думку; самоорганізовуватися до навчальної діяльності, виконувати завдання за зразком, співпрацювати в парі, виконувати розумові операції й практичні дії;

комунікативної: розвивати мовленнєві вміння (говорити чітко, повільно, виразно, витримувати паузи);

соціальної: розвивати здатність продуктивно співпрацювати з однокласниками в парі, групі; виховувати толерантність, повагу до однокласників та членів родини;

здоров’язберігаючої: формувати основи культури здоров’я під час читання;

інформаційної: удосконалювати вміння добувати й опрацьовувати інформацію з підручника.

 

Обладнання: таблички для стіни слів; картки для позначення голосних, твердих і м’яких приголосних звуків; мультимедійний комплект.

Тип уроку: комбінований урок.

Освітні галузі: мовно-літературна.

 

Хід уроку

І. Вступна частина.

Організація класу.

Слайд 1-2. Організація класу.

Вушка, прислухайтесь!

Очка, придивляйтесь!

Носику, глибше дихай!

Ротику, посміхнись!

Спинки, розправляйтесь!

Ручки, підніймайтесь!

Нумо до роботи

Дружно всі взялись!

Психологічне налаштування на урок.

Слайд 3. Вправа «Веселка».

 

Актуалізація знань.

1) Артикуляційні вправи.

Слайд 4-7. Артикуляційна вправа.

— Промовте ті звуки, які потрібно.

Запросимо тишу – ц-ц-ц

Вітерець у лісі листя колише – ш-ш-ш

Накрапає дощик – кап-кап-кап

Дзюркоче вода у річці – дз-дз-дз

Слайд 8. Прочитай скоромовку.

Сонце, сонечко, не треба,

Стане темно нам без тебе.

Слайд 9. Фізкультхвилинка для очей.

2) Завдання на закріплення вміння читати склади з вивченими буквами.

Слайд 10-11. Прочитай склади.

 

Повідомлення теми уроку. Очікування.

Сьогодні на уроці читання ми будемо удосконалювати вміння читати та будувати речення, працювати з прочитаними творами.

Слайд 12. Повідомлення теми уроку. Очікування.

 

Оформлення стіни слів: відлига, хобот, гамірно, галаслива дітвора.

Слайд 13. Стіна слів. Словникова робота.

Учитель поповнює стіну слів новими словами: відлига, хобот, гамірно, галаслива дітвора.

 

ІІ. Основна частина.

Вдосконалення вміння читати.

Після повідомлення теми уроку учитель пропонує прочитати чистомовку Щебетунчика. Учні читають її кілька разів – спочатку повільно, а потім, прискорюючи темп читання. Можна використовувати різні прийоми читання: ланцюжком, хором, вибіркове читання. Після першого читання варто з’ясувати, як діти розуміють значення слів гамірно, галаслива дітвора.

Слайд 14. Прочитайте разом зі Щебетунчиком.

Слайд 15. Прочитай слова швидко і правильно.

Робота з текстом.

Роботу над текстом, поданим у наступному завданні, слід розпочати з читання його вчителем. Учні стежать (водять пальцем по рядках) і читають за ним. Перед цим варто звернути увагу на слова, що мають букву «ха», яку учні ще не вивчали на уроках читання (назвати цю букву і прочитати слова з нею).

Після першого читання варто запитати, чи знають школярі значення слів відлига, драбина. Поцікавитися, які слова в тексті їм не зрозумілі, пояснити їх значення. Потім провести бесіду за змістом тексту: у яку пору року відбувалися події, яка погода була, що зліпили діти зі снігу, хто запропонував зробити зі слона гірку, як діти залазили на слонову гірку, чому слонова гірка була весела, чому в кінці останнього речення стоїть знак оклику.

Слайд 16. Прочитай текст. Придумай свій заголовок.

Слайд 17. Вправа «Відкритий мікрофон».

Далі здійснюється читання тексту ланцюжком – кожний учень читає одне речення. Після цього діти під керівництвом учителя придумують заголовок до тексту. Насамкінець можна провести вибіркове читання тексту за такими завданнями: прочитати, з чого починається текст, що запропонував Славко, як він перший раз спустився з гірки, як спускалися з гірки всі діти, чим закінчується текст.

Виконання наступного завдання проводиться у формі змагання між сусідами по парті або всіма учнями в класі. Діти утворюють слова, додаючи одну букву до слова ірка (зірка, дірка, мірка, гірка, нірка, сірка), і друкують їх у клітинках. Переможе той, хто добере більше слів.

Слайд 18. Підготуйся читати самостійно.

Слайд 19. Читання тексту «ланцюжком».

Після цього проводиться робота за малюнком на с. 13. Варто запропонувати учням помінятися ролями з учителем: тепер не вчитель ставитиме запитання учням, а кожний учень придумає своє запитання за малюнком і поставить його вчителю. Насамкінець учитель просить дозволу поставити своє запитання дітям: чи пов’язаний малюнок із текстом, поданим на попередній сторінці. Діти роблять висновок, що вони однакові. Тоді вчитель запитує, чим скористалися автор тексту і художник, щоб передати той самий зміст (автор тексту зробив це за допомогою слів, а художник – за допомогою фарб).

Далі варто запропонувати першокласникам скласти колективно розповідь за малюнком і прочитаним текстом або переказати текст, користуючись малюнком. Учитель допомагає дотримуватись послідовності викладу змісту тексту.

Потім привертається увага до букв, розкиданих на снігу. Учитель запитує, якого кольору ці букви, пропонує назвати спочатку червоні, а потім сині літери. Після цього першокласники колективно складають слова з кожної групи букв (слонова, гірка). Далі слід запитати, чи можна з цих слів утворити назву малюнка, і надрукувати утворену назву в клітинках під малюнком. При цьому варто нагадати учням, що назва малюнка, як і назва тексту пишеться з великої букви.

Слайд 20. Позмагайся з друзями — хто більше утворить і надрукує слів, додаючи пропущену букву.

Слайд 21. Вправа «Входження в малюнок».

Слайд 22. Фізкультхвилинка.

 

Робота з дитячою книжкою.

Решту часу на уроці слід приділити роботі з дитячою книжкою. Учитель самостійно обирає книжки чи книжку, за якими проведе цей етап уроку (можна дібрати книжку про справжнього слона й порівняти, чим він схожий і чим відрізняється від слона, зліпленого зі снігу).

Слайд 23-24. Щоденні 5. Слухаємо і розуміємо.

Розповідь про слона

Слон є найбільшою наземною твариною на планеті. Слонів можна побачити в цирку, їх використовують як транспорт для перевезення вантажів, беруть на допомогу для господарських робіт. Раніше слонів використовували для полювання на леопардів і тигрів. Вони прекрасно подаються тренуванням, тому їх часто тримають в якості домашніх тварин. Вони живуть в Індії та Африці.

Головна ознака слона це наявність хобота, який виконує різні функції. Завдяки йому тварина нюхає, п’є, дихає, захоплює їжу, видає звуки. Тільки в цьому органі міститься близько 100 000 м’язів. На кінчику хобота є невеликий відросток у формі пальця, яким тварини можуть брати невеликі предмети. У слонів також є бивні. Саме через них на цих тварин полюють. Хоча сьогодні торгівля ними незаконна, проте браконьєрство повністю не усунуто.

Слони живуть стадами. Вони дбайливо піклуються про потомство, вітаються один з одним. Тварини зберігають стаду вірність до кінця життя. Якщо хтось гине, то інші члени стада оплакують свого родича. Стадо очолює найрозумніша і найстаріша самка. Слони дуже відповідальні батьки. У стаді самка зі слоненям завжди йде посередині, а навколо них дорослі особини і самці.

Слони також обожнюють купатися в багнюці. Таким чином, вони захищають себе від комах: на шкірі утворюється кірка з бруду, яка не пропускає укуси. Та й сама їх шкіра досить міцна – місцями вона досягає 2,5 см.

Тварини харчуються травою, фруктами, корінням і корою дерев. Їдять вони дуже багато. Доросла особина може спожити до 136 кг їжі в день. Води слон випиває близько 100-300 л.

Середня тривалість життя слонів становить 70 років. Слони – це єдині тварини, які не вміють стрибати. Вони дуже мало сплять, не більш 4 годин на добу.

Слайд 25. Вправа «Трибуна думок».

Що з почутого про життя слонів тобі вже було відомо?

Про що ти чув вперше?

Слайд 26. Завдання для «художників».

Намалюй ілюстрацію до прослуханого тексту.

 

ІІІ. Заключна частина. Рефлексія.

Виконання інтерактивного онлайн завдання.

Слайд 27. Online завдання.

 

Рефлексія. Вправа «Мікрофон».

Слайд 28. Вправа «Мікрофон».

 

Рефлексія.

Слайд 29. Рефлексія «Зірковий настрій». Обери емотикон, який відповідає твоєму настрою в кінці уроку.

 

 

 

Коментарі до даного матеріалу поки відсутні