Каталог матеріалів

Урок №27 з української мови для 6 класу за Н. Голуб - Складання основ як спосіб творення слів

 «____»___________.20___ року

Конспект уроку Української мови за підручником «Українська мова». Автори: Голуб Н.Б., Горошкіна О.М.» для 6 класу.

 

Урок №27. Складання основ як спосіб творення слів

 

Мета: учити визначати способи творення слів та утворювати від словосполучень нові слова; розвивати навички роботи зі словником; учити визначати, які частини мови використано як твірні; обґрунтовувати важливість бережного ставлення до мови; формувати компетентність спілкуватися рідною мовою, соціальну, громадянську компетентності; виховувати повагу до рідної мови, до традицій своєї країни.

Очікувані результати: учень/учениця визначає способи творення слів та утворює від словосполучень нові слова; працює зі словником; визначає, які частини мови використано як твірні; дотримується норм у виборі мовленнєвих засобів; знаходить у тексті відому і нову інформацію.

Обладнання: мультимедійний комплект

Хід уроку

Організаційно-мотиваційний етап

Слайди 1-3.

Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.

III. Актуалізація опорних знань.

Слайд 5. Перевірка домашнього завдання.

Слайд 8. Слово дня.

Слайд 9. Шукаємо відповіді на запитання.

Вивчення нового матеріалу

Слайд 10. Визначте спосіб творення поданих слів. Висловіть припущення, чому так названо предмети і явища, спосіб дії. Назвіть слова, у яких, крім складання, наявне відкидання суфіксів. Доберіть до виділеного слова якомога більше синонімів.

Слайд 11. Запам’ятай.

Слайд 12. Спишіть, уставляючи пропущені букви. Визначте спосіб творення виділених слів. Поясніть написання слів, позначених зірочкою.

Слайди 13-14. Перевір себе.

Слайд 15. Гімнастика для очей.

Слайд 16. Утворіть від поданих словосполучень (чи сполучень слів) нові слова, запишіть їх. Які способи творення вам довелося поєднати? Поставте наголос у похідних словах. З'ясуйте, які частини мови використано як твірні. Складіть речення з двома словами.

Слайд 17. Перевір себе.

Слайд 18. Визначте, як утворилися подані імена. Доповніть цей перелік власними прикладами. Які прагнення намагалися закласти люди в цих і подібних назвах? Назвіть, хто з відомих людей носив (носить) такі імена.

Слайди 19-20. Прочитайте текст. Визначте його основну думку. Значення слів,

позначених зірочкою, з'ясуйте за словником. Спрогнозуйте, де можна використати інформацію, здобуту з тексту.

Слайд 21. Перевір себе.

Слайд 22. Запишіть назви в алфавітному порядку. Визначте спосіб творення слів. Висловіть припущення, що відображають ці назви. Продовжте приклади географічних назв, утворених складанням основ або слів.

Слайд 23. З'ясуйте у відкритих джерелах значення і походження слова «Маріуполь». Висловіть припущення, чому у словах «Бориспіль», «Тернопіль» ми використовуємо -піль, а в словах «Мелітополь», «Севастополь» -поль. Як допомагають знання словотвору обрати правильний варіант?

V. Закріплення вивченого

Слайд 24. Тестове завдання.

Слайд 25. Рефлексія. Вправа «Відкритий мікрофон».

Слайд 26. Пояснення домашнього завдання.

Коментарі до даного матеріалу поки відсутні